ترتیب آزمون ÖSD:
این آزمون شامل آزمون در سطوح مختلفی چون :

ÖSD-prüfungen ÖSD kID A1, ÖSD kID A2, ÖSD Zertifikat A1, ÖSD Zertifikat A2, ÖSD Zertifikat B1, ÖSD Zertifikat Deutsch Österreich B1, ÖSD Zertifikat B1, ÖSD Zertifikat B2, ÖSD Zertifikat C1,ÖSD Zertifikat C2

می باشد برای اطلاعات بیشتر راجع به آزمون B1 به صفحه ی ÖSD Zertifikat B1 مراجعه کنید.

 

1- هدف از آزمون ÖSD
با شرکت در هر یک از سطوح این آزمون ها ، داوطلبان میزان اطلاعات و سواد خود را در هر یک از این سطوح را خواهند شناخت.

 

2- پایه و اساس ها و وظایف
ÖSD مراکز و کلاس های آزمونی را ارائه می دهد که در آنها میزان عملکردها سنجیده می شوند.
ساختار ، محتوی و ارزیابی آزمون ها به ممتحنین بستگی دارد . ( مرتبط با نظر ممتحنین است )

 

3- بخش های آزمون
آزمون ها متشکلند از یک بخش کتبی و یک بخش شفاهی ، در هر دو بخش سطح آزمون و میزان مهارت ها ارزیابی می شوند.
آزمون شفاهی 14 روز بعد از آزمون کتبی برگزار خواهد شد ولی برگزاری هر دو مهارت در یک روز نیز ممکن است.
آزمون B1 برای سنین میان سال و جوانان در سه مهارت شنیداری ، خواندن و نوشتن به صورت تکی و گفتاری به صورت تکی یا گروهی برگزار خواهد شد.

 

4- مجوز شرکت در آزمون
برای این آزمون تمامی زبان آموزان در رده های سنی زیر مجاز به شرکت هستند
ÖSD kID A1: از 10 سال به بالا
ÖSD kID A2: از10 سال به بالا
ÖSD ZA1: از14 سال به بالا
ÖSD ZA2: از14 سال به بالا
ÖSD ZB1: از16 سال به بالا
ÖSD ZB1:جوانان: از12 سال به بالا
ÖSD ZDÖ B1: از16 سال به بالا
ÖSD ZDÖ B1:جوانان : از12 سال به بالا
ÖSD ZB2: از16 سال به بالا
ÖSD ZB2:جوانان : از14 سال به بالا
ÖSD ZC1: از16 سال به بالا
ÖSD ZC1:جوانان: از14 سال به بالا
ÖSD ZC2 : از16 سال به بالا
ÖSD ZC2: زبان اقتصاد: از16 سال به بالا
جهت ترویج زبان در کشور های دیگر ، مراکز ÖSD در بخش ها و کشورهای مختلفی برپا شده است. داوطلبان خارجی می توانند در این آزمون ها در تمامی مراکز ÖSD شرکت کنند. جهت ثبت نام، داوطلبین ملزم به ارائه ی مدرک شناسایی معتبر و هم چنین یک نسخه کپی از مدارکی چون ( پاسپورت و کارت شناسایی و گواهینامه و …….) هستند.
اساساً داوطلبان ملزم به آگاهی بیشتر راجع به زمان انقضای امتحانات و نحوه ی برگزاری و قوانین مرتبط با آزمون ها هستند.

 

5- داوطلبان با شرایط و محدودیت خاص
برای داوطلبان با شرایط خاص ( مشکلات خاص جسمی ،……) با توجه به نوع و میزان مشکل موجود شرایطی خاص در امتحانات در نظر گرفته می شود.
مشکلات موجود باید قبل از آزمون توسط پزشک مورد تائید قرار گیرد.

 

6- ثبت نام آزمون
مراکز ÖSD تاریخ امتحانات را اعلام کرده و داوطلبان می توانند جهت ثبت نام در آزمون ها اقدام کنند. مسئولیت صحت اطلاعات خواسته شده در فرم ثبت نام آنلاین به عهده داوطلب بوده و مرکز آزمون هیچ گونه مسئولیتی را درقبال اشتباه ورود اطلاعات در سامانه از سمت داوطلب را ندارد و‌ کلیه هزینه های‌ دریافتی از طرف مرکز ÖSD، جهت چاپ‌ وارسال مجدد مدرک‌ قبولی با اطلاعات‌ صحیح، به عهده داوطلب‌ می‌باشد.
داوطلبان باید برای شرکت در آزمون مدارک معتبری چون ( پاسپورت ، کارت شناسایی ، گواهینامه و ……) و یک کپی از این مدارک را ارائه دهند.
علاقه مندان می توانند جهت ثبت نام ، مستقیما” به مراکز ÖSD رجوع کنند.
شرکت کنندگان بعد از ثبت نام در آزمون پسوردی را دریافت می کنند و بعد از دریافت پسورد می توانند مستقیما” به اطلاعات ثبت نام خود در سایت دسترسی پیدا کنند. داوطلبین آزمون در نظر داشته باشند در بازه زمانی 30 روزاز هر قسمت از مدول های آزمون ها فقط یک بار مجاز به ثبت نام بوده و در صورتی که مرکز آزمون در بازه کمتر از30 روز دوره های بیشتری برای برگزاری آزمون را ارائه کند داوطلب فقط  مجاز به انتخاب  مدول های غیر تکراری در دوره های دیگر میباشد در غیر این صورت و مشاهده مدول تکراری در دوره های آزمون کمتر از 30 روز تخلف محسوب میشود.

 

7- هزینه

هزینه های آزمون بین المللی ÖSD به صورت یورو دریافت مینماید که موسسه در حال حاضر آن را به صورت ریالی دریافت میکند بدیهی است که برای تبدیل، نرخ روز ارز آزاد محاسبه میگردد و ملاک محاسبه، نرخ روز قبل از باز شدن ثبت نام آنلاین میباشد.

 

8- پذیرش آزمون های ÖSD

8-1- اگر کسی در آزمون سعی در تقلب داشته باشد یا از وسایلی جهت تقلب استفاده کند و یا به هر دلیلی مزاحمتی برای بقیه ی داوطلبان ایجاد کند ، از ادامه ی آزمون محروم خواهد شد.

8-2- اگر حقایق محرومیت از آزمون بعد از اتمام آزمون مشخص شود،کمیته ی انضباطی (هیئت بررسی) تصمیماتی را در رابطه با داوطلب مردود اتخاذ خواهد کرد.

 

9- قبولی در آزمون ها
اعطای امتیاز و محدودیت برای پذیرش یا رد داوطلب در آزمون طبق مقررات ارزیابی ÖSD و قوانین اجرایی ÖSD صورت می گیرد.
طبق قانون قبولی در آزمون بعد از دریافت هر دو نتیجه ی کتبی و شفاهی اعلام خواهد شد.
(آزمون شفاهی می تواند حداکثر دو هفته بعد از آزمون کتبی برگزار شود و بعد از قبولی در هر دو آزمون داوطلب مدرک معتبر را کسب خواهد کرد).
اگر داوطلب فقط یکی از مهارت های نوشتاری یا گفتاری ( کتبی یا شفاهی ) را قبول شود. مدرکی با نام مدرک منفی دریافت خواهد کرد ،مبنی براینکه یکی از مهارت ها را قبول نشده است . داوطلب دوباره در طول یکسال می تواند آزمون را شرکت کرده و باید حتما” مدرک منفی خود را ارائه دهد و هر دو مهارت کتبی و شفاهی باید دوباره مورد ارزیابی قرار گیرند.
فقط در آزمون سطح B1 داوطلبان با قبولی در هر مهارت یک مدرک دریافت می کنند و اگر در مهارتی پذیرفته شوند، مهارت قبول شده از آنها پذیرفته می شود و فقط می توانند مهارت قبول نشده را دوباره امتحان دهند و با قبولی در آن مهارت مدرکی از قبولی در چهار مهارت را دریافت کنند.

 

10- تکرار آزمون
داوطلبان می توانند در صورتی که بخواهند دوباره آزمون دهند. تکرار مهارت گفتاری یا نوشتاری ممکن است. داوطلب می تواند فقط هزینه ی همان مهارت را پرداخت کند.
اسامی شرکت کنندگان در آزمون و همچنین کسانی که از قبل پذیرفته شده اند و دوباره مایل به شرکت در آزمون هستند،4 هفته قبل باید به مرکز ÖSD تحویل داده شود.
شرکت دوباره در آزمون در این مرحله به منظور کسب نمره ی بهتر نسبت به آزمون قبلی داوطلب می باشد هرچند در آزمون قبلاً پذیرفته شده باشد. در صورتی که نمره ی آزمون جدید بدتر از آزمون قبلی شود مدرکی صادر نمی شود و نمره ی قبلی برای داوطلب لحاظ می شود.
تکرار آزمون به منظور شرکت در یکی از 4 مهارت امکان پذیر نیست و باید تمامی مهارت ها مورد ارزیابی قرار گیرند غیر از آزمون سطح B1 که شرکت در یک مهارت خاص امکان پذیر است.

 

11- اعتراض به نتیجه آزمون
داوطلبین حق بررسی فرم های ارزشیابی آزمون را دارند ولی حق هیچ گونه کپی و یا یادداشت برداری از اسناد آزمون را ندارد.
معترضین به نتیجه ی آزمون میتوانند به آدرس ایمیل einspruch @ gli-shiraz . com برای اعتراض خود با مرکز آزمون  مکاتبه داشته باشند.

 

12- مدارک
شرکت کنندگان می توانند بعد از اعلام نتایج آزمون مدرکی را از مرکز ÖSD دریافت کنند.
داوطلبین می توانند بعد از دریافت مدرک قبولی آزمون در صورت نیاز مجدد به نسخه دیگر آن با پر کردن فرم درخواست مجدد دریافت مدرک قبولی، ارائه کارت شناسایی معتبر و پرداخت هزینه های مربوطه اقدام نمایند .
لازم به ذکر است که حدود 2 الی 3 هفته به طول می انجامد، که مدارک از مرکز ÖSD در اتریش به مرکز آزمون ÖSD در شیراز – ایران ارسال گردد. مرکز آزمون، مدارک را تا 30 روز به صورت امانت نگهداری میکند و پس از آن در خصوص نگهداری مدارک هیچ گونه مسئولیتی ناشی از معدوم و یا مفقود شدن آن را نمی پذیرد.

13- انصراف

هزینه ثبت نام در آزمون ÖSD به هیچ عنوان مسترد نمی گردد، داوطلب در صورتی میتواند انصراف دهد که تا ساعت 8 شب همان روز ثبت نام درخواست خود را از طریق ایمیل به آدرس ایمیل موسسه به نشانی info@gli-shiraz.com ارسال نماید که پس از کسر 20 درصد از هزینه و طی مدت 2 هفته کاری به شماره کارتی که به نام خود شخص و در ایمیل ذکر شده باشد مسترد میگردد.

 

موسسه این حق را برای خود محفوظ نگه میدارد که مفاد قوانین و مقررات آزمون را در صورت نیاز تغییر دهد.